Ubezpieczenie domu,
ubezpieczenie mieszkania 

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz zasięgnąć informacji o tym, jak zabezpieczyć się na wypadek szkód - dobrze trafiłeś. 

Oto krótki poradnik jak ubezpieczyć dom, mieszkanie lub dom letniskowy. Nie tylko dla właścicieli - również dla Ciebie, jeśli jesteś najemcą (wynajmujesz mieszkanie od właściciela).

Tak, zdecydowanie warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Zwłaszcza jeśli w nim mieszkamy. Najczęściej jest to najbardziej wartościowa część naszego majątku.

Lista potencjalnych szkód, które mogą się zdarzyć, jest długa:

  • szkody o dużej wartości (mało prawdopodobne): pożar, wybuch, upadek samolotu, zniszczenie w efekcie lawiny
  • szkody istotne (bardziej prawdopodobne): powódź, pożar części budynku, zalanie od dachu wskutek deszczu nawalnego, uszkodzenie instalacji elektrycznej po uderzeniu pioruna, zburzenie muru przez ciężarówkę
  • szkody małe (najbardziej prawdopodobne): stłuczenie szyby, zalanie przez sąsiada, uszkodzenie telewizora wskutek przepięcia, kradzież napędu bramy, graffiti na murze 

Po co ubezpieczać mieszkanie? Czy warto?

Generalnie przy ubezpieczeniu mieszkania warto pomyśleć o kilku podstawowych grupach majątku:

  1. dom/mieszkanie (tzw. "mury") - czyli ściany, dach, konstrukcja dachu, instalacje (gazowa, elektryczna, wod-kan), tarasy itp.
  2. stałe elementy mieszkania/domu - podłogi, wbudowane meble, wbudowany sprzęt AGD, oświetlenie, rolety wewnętrzne itp.
  3. ruchomości domowe - przede wszystkim odzież, przedmioty osobistego użytku, sprzęt RTV, telefony, laptopy, wyposażenie wnętrz i kuchni (np. Thermomix)
  4. inne budynki (np. garaż, miejsce postojowe, piwnica, komórka lokatorska) i ich zawartość
  5. inne budowle (np. ogrodzenie, podjazdy, piaskownice,  oczka wodne, instalacja nawadniająca)

 

Powyższa lista nie jest zamknięta: na przykład jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu - trzeba uwzględnić sprzęt biurowy.  Jeśli przechowujesz meble ogrodowe na tarasie lub działce - również trzeba o nie zadbać. 

Co więcej - każdy z zakładów ubezpieczeń trochę inaczej podchodzi do klasyfikacji poszczególnych przedmiotów.

Dlatego najlepiej warto skorzystać z usług dobrego pośrednika, który przygotuje zakres polisy według Twojej potrzeby.

Na ile ubezpieczać?

Tu odpowiedź jest prosta - ubezpieczać na taką sumę, żeby w razie kradzieży móc za odszkodowanie odbudować lub odkupić utracony majątek:

  • sprawdź, po ile są oferowane podobne domy/mieszkania w okolicy?
  • zastanów się, ile kosztowałoby odkupienie 10-ciu najdroższych przedmiotów w Twoim domu/mieszkaniu i kilku najdroższych ubrań?

Jakie elementy należy ubezpieczyć i na ile?

Można, ale w większości przypadków nie ma to sensu - odszkodowanie otrzymać może właściciel (bo to on poniesie stratę).

Warto jednak w takim mieszkaniu ubezpieczać ruchomości (te, które należą do wynajmującego), i jest to jak najbardziej możliwe i praktykowane.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmuję od właściciela?

Tak, jest to możliwe. W zależności od rodzaju działalności może jednak powodować nieznaczny wzrost składki za ubezpieczenie.

Czy jeśli prowadzę w mieszkaniu działalność gospodarczą, to można ubezpieczyć takie mieszkanie?

Tak, w części zakładów ubezpieczeń jest to możliwe. W takim przypadku warto porozmawiać z pośrednikiem ubezpieczeniowym, aby wskazał jakie dokumenty będą niezbędne do zawarcia polisy ubezpieczenia mieszkania przed aktem notarialnym.

Czy można zawrzeć ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego, jeszcze przed odbiorem od dewelopera?

Cesja jest rodzajem zabezpieczenia kredytu. Stosują ją banki. Jeśli mieszkanie było kupione za pieniądze z kredytu, w razie pożaru/wybuchu bank zostawałby z niespłaconym kredytem i bez mieszkania.

Dlatego bank wymaga cesji, czyli umownego przeniesienia praw z ubezpieczenia. Wtedy w razie zdarzenia zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie bankowi (do umówionej kwoty -najczęściej wysokości kredytu), a ewentualna nadwyżka będzie wypłacona  Ubezpieczającemu

Co to jest cesja? Kto i po co ją stosuje?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania - pytania i odpowiedzi

Pytania, wątpliwości?

zadzwoń 517 450 699 lub

napisz biuro@cliff-ubezpieczenia.pl

Potrzebujesz porady?

zadzwoń 517 450 699 lub

napisz biuro@cliff-ubezpieczenia.pl

Czy można ubezpieczyć domek letniskowy?

Tak, dom letniskowy można ubezpieczyć. Jest to jednak nieco trudniejsze, niż w przypadku zwykłego domu, gdyż zakłady ubezpieczeń bardzo różnie podchodzą do takich obiektów, i wymagają więcej danych. Mały, prowizoryczny domek letniskowy na terenie ROD będzie znacznie trudniej ubezpieczyć, niż pełnowartościowy dom mieszkalny zlokalizowany na działce budowlanej nad jeziorem.

Ale zawsze coś się uda znależć :) 

Media Społecznościowe
Dane firmy

Cliff Care Ubezpieczenia Michał Perczak

Strzeszyńska 292/1, 60-479 Poznań, PL

NIP 7962212476, REGON 36820258

biuro@cliff-ubezpieczenia.pl, tel. 517 450 599

Informacje RODO i IDD

Ubezpieczenie domu, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie firmy, ubezpieczenie działalności gospodarczej, dobre AC, dobry assistance, polisa grupowa, ubezpieczenie na życie, polisa na wyjazd, assistance w podróży, ubezpieczenie floty, umowa flotowa, ubezpieczenie firmy budowlanej i inne.

Zakres działalności