Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz zasięgnąć informacji o tym, jak zabezpieczyć się na wypadek szkód - dobrze trafiłeś.
Oto krótki poradnik jak ubezpieczyć dom, mieszkanie lub dom letniskowy. Nie tylko dla właścicieli - również dla Ciebie, jeśli jesteś najemcą (wynajmujesz mieszkanie od właściciela).
Tak, zdecydowanie warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Zwłaszcza jeśli w nim mieszkamy. Najczęściej jest to najbardziej wartościowa część naszego majątku.
Lista potencjalnych szkód, które mogą się zdarzyć, jest długa:
Generalnie przy ubezpieczeniu mieszkania warto pomyśleć o kilku podstawowych grupach majątku:
Powyższa lista nie jest zamknięta: na przykład jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu - trzeba uwzględnić sprzęt biurowy. Jeśli przechowujesz meble ogrodowe na tarasie lub działce - również trzeba o nie zadbać.
Co więcej - każdy z zakładów ubezpieczeń trochę inaczej podchodzi do klasyfikacji poszczególnych przedmiotów.
Dlatego najlepiej warto skorzystać z usług dobrego pośrednika, który przygotuje zakres polisy według Twojej potrzeby.
Na ile ubezpieczać?
Tu odpowiedź jest prosta - ubezpieczać na taką sumę, żeby w razie kradzieży móc za odszkodowanie odbudować lub odkupić utracony majątek:
Można, ale w większości przypadków nie ma to sensu - odszkodowanie otrzymać może właściciel (bo to on poniesie stratę).
Warto jednak w takim mieszkaniu ubezpieczać ruchomości (te, które należą do wynajmującego), i jest to jak najbardziej możliwe i praktykowane.
Tak, jest to możliwe. W zależności od rodzaju działalności może jednak powodować nieznaczny wzrost składki za ubezpieczenie.
Tak, w części zakładów ubezpieczeń jest to możliwe. W takim przypadku warto porozmawiać z pośrednikiem ubezpieczeniowym, aby wskazał jakie dokumenty będą niezbędne do zawarcia polisy ubezpieczenia mieszkania przed aktem notarialnym.
Cesja jest rodzajem zabezpieczenia kredytu. Stosują ją banki. Jeśli mieszkanie było kupione za pieniądze z kredytu, w razie pożaru/wybuchu bank zostawałby z niespłaconym kredytem i bez mieszkania.
Dlatego bank wymaga cesji, czyli umownego przeniesienia praw z ubezpieczenia. Wtedy w razie zdarzenia zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie bankowi (do umówionej kwoty -najczęściej wysokości kredytu), a ewentualna nadwyżka będzie wypłacona Ubezpieczającemu
Tak, dom letniskowy można ubezpieczyć. Jest to jednak nieco trudniejsze, niż w przypadku zwykłego domu, gdyż zakłady ubezpieczeń bardzo różnie podchodzą do takich obiektów, i wymagają więcej danych. Mały, prowizoryczny domek letniskowy na terenie ROD będzie znacznie trudniej ubezpieczyć, niż pełnowartościowy dom mieszkalny zlokalizowany na działce budowlanej nad jeziorem.
Ale zawsze coś się uda znależć :)
Ubezpieczenie domu, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie firmy, ubezpieczenie działalności gospodarczej, dobre AC, dobry assistance, polisa grupowa, ubezpieczenie na życie, polisa na wyjazd, assistance w podróży, ubezpieczenie floty, umowa flotowa, ubezpieczenie firmy budowlanej i inne.