Jak ubezpieczyć małą firmę?
Jeśli pragniesz dowiedzieć się, jaką polisę kupić dla małej firmy, to dobrze trafiłeś.
Oto krótki poradnik jakie ubezpieczenie firmy wybrać.
Gdy prowadzisz firmę, nawet małą, posiadasz majątek służący do tego celu. W nowo założonej firmie może to być po prostu komputer, telefon komórkowy i drukarka, dodatkowo podstawowe narzędzia, dzięki którym możliwe jest świadczenie usług (np. narzędzia pomiarowe, wiertarki w firmie budowlanej)
Wraz z rozwojem firmy majątek rośnie. W aktywach pojawiają się samochody, meble, lokale. Jeśli produkujesz lub sprzedajesz - składnikiem Twojego majątku są produkty i towary handlowe.
Jeśli zatrudniasz pracowników - w firmie pojawiają się przedmioty będące ich własnością (ubrania, kluczyki, telefony, rower lub samochód).
W większej firmie majątek stanowią też budynki, hale produkcyjne, wózki widłowe.
Majątek w firmie ubezpiecza się od ognia i innych zdarzeń losowych (np. pożar, zalanie, kradzież, wybuch) po to, aby w razie takiego wypadku uzyskać odszkodowanie, które pozwoli pokryć straty.
Myślenie w kategoriach "ubezpieczenie się opłaca" lub "ubezpieczenie się nie opłaca" nie do końca jest właściwe.
Założenie stojące za system ubezpieczeń (jako instytucji w ogóle) jest takie, że większości osób ubezpieczonych nie wydarzy się żadna szkoda. Przez tej czas koszt polisy ubezpieczeniowej, który ponosimy, mimo iż zakład nie wypłaca odszkodowań. Nie można jednak powiedzieć, że zakład ubezpieczeń nie świadczy nam w tym czasie usługi. Zakład ubezpieczeń ponosi bowiem ryzyko wypłaty.
Szkoda może wydarzyć się po pewnym okresie lub nie wydarzyć się w ogóle. Jeśli już do niej dojdzie - odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń pozwoli odbudować budynek, odkupić maszyny i sprzęt, odkupić materiały i towary handlowe, usunąć zniszczenia po włamaniu. Stąd trudno mówić o "opłacalności ubezpieczeń".
Oczywiście zawsze trzeba się zastanowić jaki zakres ubezpieczenia wybrać i ile jesteśmy gotowi zapłacić - a jakie ryzyka bierzemy "na siebie". Wybór polisy ubezpieczeniowej to zawsze balans między kosztem a poziomem ochrony.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Jedno z ryzyk polega na tym, że możesz wyrządzić szkodę komuś innemu (tzw. osobie trzeciej).
Może to być szkoda wynikająca z tego, że:
OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenie Twojej odpowiedzialności w razie gdy wyrządzisz szkodę innej osobie (lub podmiotowi). W takim przypadku to zakład ubezpieczeń pokryje wyrządzoną szkodę.
W tym przypadku najlepiej zgłosić się do dobrego, wiarygodnego pośrednika. Wybór OC to dość skomplikowane zadanie. Polisa musi brać pod uwagę m.in. takie czynniki jak:
Z tego powodu pośrednik powinien przeprowadzić z Tobą rozmowę, w której ustali zakres Twojej działalności i na tej podstawie przygotuje propozycję. Fachowa porada jest tu konieczna.
Ze swojego OC nie dostaniesz żadnego odszkodowania.
Twoja polisa OC chroni Ciebie (Twoją firmę) w formie zabezpieczenia Twojego interesu w razie szkody. Jeśli spowodujesz szkodę ze swojej winy, a zdarzenie będzie objęte ochroną (polisa OC też ma wyłączenia odpowiedzialności), to odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu.
Możesz zatem zapytać "po co mi OC, skoro nie dostanę z niego odszkodowania?".
Odpowiedź jest prosta - po to, abyś nie musiał płacić z własnej kieszeni.
OC to najczęściej ubezpieczenie dobrowolne. "Najczęściej" a nie "zawsze", gdyż istnieją określone zawody (np. geodeta, radca prawny, komornik. organizator imprez masowych), w przypadku których zawarcie polisy OC jest obowiązkowe.
Polisa OC komunikacyjnego jest ubezpieczeniem obowiązkowym, w którym zakres ochrony jest ograniczony do szkód związanych z ruchem pojazdów. Nie obejmuje ona ochroną
Ubezpieczenie domu, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie firmy, ubezpieczenie działalności gospodarczej, dobre AC, dobry assistance, polisa grupowa, ubezpieczenie na życie, polisa na wyjazd, assistance w podróży, ubezpieczenie floty, umowa flotowa, ubezpieczenie firmy budowlanej i inne.